XBMC + Raspberry Pi

Zatímco první Raspberry Pi jsem použil jako univerzální server pro všechno, druhý kousek jsem se rozhodl využít jako nízkoenergetické multimediální centrum.

Známý multimediální přehráváč XBMC vydaný v balíku OpenELEC ve verzi 3.0.0 se mi zdá už celkem použitelný pro nenáročné přehrávání filmů a hudby. Konečně totiž zprovoznili podporu HDMI-CEC, což je multimediální rozšíření standardu HDMI, díky kterému lze ovládat jedním dálkovým ovladačem všechna zařízení připojená k televizi, včetně právě XBMC na Raspberry Pi. Odpadá tím problém se sháněním jiného ovládacího zařízení.

Zprovoznění:
Z internetu stačí na 2 GB (a nebo větší) SD kartu nahrát připravený image a spustit v Raspberry Pi.  Dodatečně jsem pouze v nastavení povolil podporu ovládání tlačítek přes HDMI-CEC. Do USB jsem připojil externí 2TB disk a při startu byl automaticky rozpoznán.

Co funguje hned po prvním po spuštění:
Přístup k disku přes samba sdílení do místní sítě bylo automaticky funkční, takže jsem mohl snadno bez nějakého nastavování rovnou nasypat filmy na tento disk přes síť. Disk jsem naformátoval na NTFS abych v případě nějaké havárie (výpadky proudu) mohl snadno zachránit alespoň část filmů a písniček přes WindowsRychlost zápisu dat ze sítě je teda ubohých 1,5 MB/s a čtení 2,5 MB/s. Věřím tomu, že pokud by se disk naformátoval nějakým vhodnějším souborovým systémem (ExFat, Ext4), pak by byly rychlosti větší, ale měl bych pak velké problémy se záchranou dat.

Pocit z ovládání přehrávače:
Uživatelské rozhraní přehrávače je přehledné. Jen je potřeba ostatním lidem předem říci, které funkce mají používat a které raději ne. Ještě stále se lze dostat do míst v programu, ze kterého nás vysvobodí jen vypnutí napájení a to je pro obyčejné uživatele nepříjemná komplikace (Raspberry je umístěno tak, že není moc po ruce). Co se týče samotné rychlosti ovládání menu přehrávače pak lze říci že je dostatečné. Posouvání už přímo při přehrávání filmu je ale celkem tragédie – čekám někdy i 10 vteřin než se video po posunutí opět začne přehrávat. Takže raději video neposouvat. Toto platí hlavně u FullHD filmů (s velikostí nad 10GB). U filmů s nižším bitrate je to už vpohodě.

Známé problémy:
Když se ještě vrátím k podpoře HDMI-CEC ( Každý výrobce tuto funkcionalitu pro zmatení zákazníka nazval jinak. Např firma LG jí nazvala jako SimpLink), tak v mém případě trochu komplikuje nedotažený firmware v televizi LG 50PK550, která dovolí ovládat zařízení pomocí CEC pouze pokud jsou všechna ostatní vypnutá. Nepříjemné, ale pokud se s tím počítá, pak to není nepřekonatelná překážka.

Které formáty filmů zvládá přehrát:
mkv – Zkoušel jsem přehrát například 18 GB MKV FullHD film s AC3 zvukem a nebylo poznat žádně zacuknutí. Překvapivě ani 8 GB MKV soubor s DTS zvukem nebyl problém. Ale zda opravdu dekóduje DTS zvuk PI nebo až televize nepoznám, jen poznám, že zvuk z repráků šel.
AVI – pravděpodobně Xvid nebo divx4 kodek – bez problému. Divx3 není podporován.
WMV – pravděpodobně kodek VC1 – nutno dokoupit licenci ( je slyšet zvuk filmu, ale obraz není)
DVD/VOB – na Mpeg2 je potřeba také dokoupit licenci ( je slyšet zvuk filmu, ale obraz není)

Licenci je možné dokoupit například na stránkách http://www.raspberrypi.com/license-keys/ a pak zakoupený licenční kód podle návodu zapsat do souboru config.txt
Licenční číslo odvozuje podle výrobního čísla maliny. Zatím jsem nikde na netu neviděl válet se nějaký keygen.

Pluginy do XBMC:
Youtube – zkoušel jsem přehrávat film Home a přehrával také plynule. Jen je škoda, že nelze zapnout titulky nebo změnit zvukovou stopu(nebo jsem nepřišel na to, jak)
ABradio – Přehrává některá česká rádia – moc velký výběr tam ale není a přidávat vlastní neumožňuje
iVysílání – přehrávání archívu České televize – nefungovalo mi a to mě moc mrzí. Nevíte někdo o funkční verzi toho pluginu ?

Co lze čekat do budoucna ?
Intenzivní vývoj se očekává především se zprovozněním nahrávání z televize. Ale to je hudba dlouhé budoucnosti. Zatím je to řešeno tak, že na jiném serveru běží např. MythTV server a z XBMC se pouze ovládá. No pak také se třeba zlepší již tak mistrovská optimalizace rychlosti kódu. Na videu níže je vidět podobná distribuce (Raspbmc), která obsahuje navíc automatické přetaktování CPU, GPU, paměť. Dále pak hardwarové zpracování výpočtů v pevné řádové čárce a jiné vychytávky pro lepší použití.

Shrnutí:
Přehrávat filmy přes Raspberry Pi bych asi nedoporučil lidem, kteří jsou zvyklí na zařízení „koupit, používat a nic neřešit“. Nemá úplně dokonale blbuvzdorné ovládání pro děti a ženy. Na druhou stranu pro kutily je to zařízení dostatečné pro přehrávání filmů a s trochou snahy z něho lze ještě vymáčknout něco navíc (NAS, printserver, jukebox – MPD, …)

18 komentářů

Honza10. 4. 2013 at 14:12

To už máš druhý? S těma 512MB RAM? Je to rozdíl?

Karel Herink10. 4. 2013 at 16:33

Druhou malinu mi přinesl Ježíšek .)
Kromě dvojnásobné paměti tam ještě jsou nějaké rozdíly v GPIO, ale to pro mě není důležité. Tu s větší pamětí jsem nechal na pokusný server (MySQL a stahování torrentů uvítá každý bajt paměti). Tu předchozí malinu s 256 MB paměti jsem využil právě na tenhle OpenELEC přehrávač. Podle informací v přehrávači je ještě kolem 50 MB paměti volno. A to ještě z původních 256 MB ukrojí 128 MB sdílená videopaměť.

Mamut15. 5. 2013 at 1:23

Ahoj Karle.
To iVysílání jsi řešil přes dmd
https://code.google.com/p/dmd-xbmc/
nebo přes tohle
http://code.google.com/p/xbmc-czech/ ?

Ještě jeden dotaz. Jde OpenELEC/XBMC ovládat třeba nějakou myší, když nemám funkční HDMI-CEC?

Předem díky zaodpověď

Karel Herink15. 5. 2013 at 7:29

Ahoj,
myslím že jsem stahoval plugin z http://xbmc-czech.sourceforge.net/ ale nejsem si už stoprocentně jistý. Každopádně to nefungovalo. Respektove repozitář se nainstaloval, ale plugin s iVysiláním jsem v seznamu doplňků neviděl.
Pokud by se ti to iVysílání podařilo zprovoznit, dej mi prosím vědět.

Ano myší jde ovládat OpenELEC/XBMC také. U myší s kabelem problémy nejsou. Jen u bezdrátových myší je někdy problém. Je potřeba si napřed někde přečíst, které bezdrátové myši fungují. Je to kvůli tomu, že Raspberry Pi nedodává do USB dostatek proudu.

Scrand7. 12. 2013 at 19:00

Karel: Ahoj, v nastavení pro iVysílání se nachází položka s názvem Opravit RTMP adresu, kterou je nutné povolit.

Karel Herink8. 12. 2013 at 10:51

Aha, zkusím. Děkuji za tip.

Tomáš19. 12. 2013 at 8:55

Ahoj, mám nový Raspberry k televizi Samsung. Nefunguje mi ovládání menu ovladačem. Tedy bez telefonu, myši nebo klávesnice jsem nahraný. Nevíte někdo co s tím?

Karel Herink20. 12. 2013 at 9:10

Ahoj,
zkus jiny HDMI kabel. Měl by sice stačit běžný kabel HDMI 1.3, ale kdo ví jak to Číňani zadrátovali.
Pak je potřeba mít podporu CEC zapnutou v televizi. Samsung jí nazývá Anynet+. Bohužel skoro každá televize má v implementaci CEC rozhraní dost chyb, takže se klidně může stát, že s každou televizí to holt fungovat nebude.

Tomáš12. 1. 2014 at 13:42

….aktualizoval jsem firmware na poslední verzi, kabely tu mám na vyzkoušení dva, ale funkci Anynet+ v menu nikde nevidím. Takže asi budu ten ke komu jde to „……s každou televizí to holt fungovat nebude“

Matěj Novák19. 2. 2014 at 0:06

Ahoj
Nedávno sem si koupil Rb Pi . Koupil sem to i s nainstalovanou kartou kde byl rabsbianXBMC . Někde sem tam našel možnost aby se při vypnutí XBMC nevypínala televize . pak sem to smáznul a nainstaloval NOOBS . a zkoušel jiný OS , pak sem tam nainstaloval OpenELEC a tam nikde tu funkci nevypínání televize nemůžu najít . Najdu to tam někde nebo to tam vůbec neni?
díky za odpověď

Karel Herink19. 2. 2014 at 0:19

Tak to bohužel nevím.

JaTro21. 3. 2015 at 14:59

je to v nastaveni CEC nekde v nastaveni prislusenstvi ovladani.

Rosnicka22. 5. 2015 at 11:23

Ahoj,

mám dotaz jdou na Rb PI pouštět sprotovní videa ze streamu ???

Karel Herink22. 5. 2015 at 11:30

Zdravím přehrávat videa ze stream.cz jsem nezkoušel, ani nevím jestli je v XBMC(nyní KODI) plugin funkční. Zkoušel jsem jen Youtube videa a ty přehrává dobře i ve FullHD
Jinak samotný HW Raspberry PI to zvládat bude, jen je potřeba použít vhodný přehrávač

Rosnicka22. 5. 2015 at 15:00

Děkujuuuuuuuuu ………………..

Alda24. 3. 2016 at 16:06

Ahoj Karle mám Rpi 2 s Openelec a k tomu připojený 3TB externí HDD bohužel se ale poslední dobou malina s připojeným diskem nerozjede bez něj v pohodě. Nevěděl by si prosím co s tím?

Karel Herink24. 3. 2016 at 23:24

Alda: A jaké mas napajeni maliny? Jestli je to jen nejaka nabijecka pro mobily tak mozna odchazi ..

Alda25. 3. 2016 at 8:07

Je to originál napájení co bylo v balení a HDD má taky svoje.

Zanechat komentář

Váš komentář