RaspBMC – update 3

RaspBMC je hotová distribuce podobně OpenELEC, ale tahle má základ postavený na Raspbianu. To znamená, že ho lze dále doplňovat balíky běžného debianu !

Shrnu jen postřehy, které jsem si všiml oproti OpenELEC:

– Instalaci lze přesunout na Flash klíčenku a tím trochu zrychlit pohyb v menu.
– Obrázkové náhledy jsou ostřejší
– Stabilita programu je o něco horší. XBMC se sám restartoval když jsem ho zatížil přenosem dat po FTP. Dále také došlo k nějakému pádu když jsem ho nechal puštěný celý den jen tak a vrátil jsem se k němu zas večer. Tyto restarty by tolik nevadily kdyby se po restartu špatně nenastartoval HDMI-CEC plugin a nebylo ho možné ovládat dálkovým ovladačem. Musel jsem ho pak restartovat znovu ručně napájením.
– Kromě SMB a SSH je v základu funkční i FTP server a Firewall.
– Možnost přetaktování (nezkoušel jsem).
– Slabší dokumentace na webu
– Pokročilá podpora PVR (přehrávání a záznam TV) –  nezkoušel jsem a ani neplánuji
– Funkční rozhraní GPIO pro komunikaci s periferiemi (LCD, senzory).

Update :  Instalaci RaspBMC jsem z flash disku vrátil zpět jen na SD kartu. Důvodem bylo samovolné fatální zhroucení nainstalovaného RaspBMC na flash disku.  Stalo se tak samovolně po přehrání jednoho mkv filmu. Na jeho konci vyskočilo textové okno s výpisem nějakého skriptu. Nepoznal sem o co tam šlo, ale čekal jsem poměrně dlouho dokud to zas neskočí zpátky do XBMC menu. Boužel ani po vypnutí/zapnutí se to nezlepšilo a tak jsem už flash disk raději nepoužil a nahrál jsem čistou instalaci jen na SD kartu. Zpomalení ale není tak viditelné.

Update 2 : Po několikaminutovém výpadku elektřiny v bytě došlo k poškození dat na SD kartě takovým způsobem, že Raspberry odmítlo nabootovat z SD karty. Start se zastavil na takové duhové startovací obrazovce. Naštěstí jsem měl zálohu SD karty v počítači, takže po obnovení se to opět rozběhlo. Každopádně obnovení + upgrade na poslední verzi zabralo asi 30 minut času. Je škoda že s nečekanými výpadky napájení vývojáři nepočítali.

Update 3: Nakonec se mi podařilo zprovoznit i doplněk pro iVysílání České televize a archív Prima Play pomocí tohoto postupu. Rychlost prohledávání videí ale není moc svižná. Než se doklikám k záznamu včerejších zpráv na ČT1 tak musím čekat i 3 minuty.

Update 4: Pro zrychlení přenosů dat přes SAMBU je dobré zkusit do /etc/samba/smb.conf přidat tento řádek : socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535
Tímto jsem dosáhl zrychlení čtení dat z maliny 3,5MB/s na 5MB/s

 

6 komentářů

Ládín14. 9. 2013 at 8:28

Zdarec, používám raspbmc napájený na usb z televize. Vypíná se tedy odpojením od napájení a problémy s tím nemám. Ale na druhou stranu to vytuhává když to běží déle… Postupuju tedy obráceně než ty a jdu instalovat openelec 🙂

Karel Herink16. 9. 2013 at 7:12

Možná to vytuhávání může souviset s tím, že USB port televize nedodává dostatečné napájení pro RAaspberry Pi.

Mayki13. 10. 2013 at 17:47

Ahoj, nevíte někdo jak se trvale zbavit hlášky o nestandartním ukončení RaspBMC které na mě pokaždé vyskočí po startu, musím RasPi vypínat stylem vypnutí napájení, mám ho zabudované v autě a tam to jinak nejde vyřešit, OpenELEC toto nedělá, ale zase mi nevyhovuje díky jiným věcem. Díky za každou radu…

Karel Herink15. 10. 2013 at 19:54

Mayki : Stačí jít do nastavení Programy – RaspBMC settings a vypnout volbu toho upozornění.

Mayki17. 10. 2013 at 18:30

Díky moc za nakopnutí, toto opravdu vyřešilo můj problém…
http://jpeg.cz/images/2013/10/17/YGsEF.jpg
http://jpeg.cz/images/2013/10/17/miodS.jpg
http://jpeg.cz/images/2013/10/17/WSYq.jpg

Jarda29. 2. 2016 at 10:15

„Náhodné“ vytuhávání XBMC s největší pravděpodobností souvisí právě s napájením. Používám OpenELEC a začal mi vytuhávat. Zkoušel jsem všechno možné – ale ta hlavní věc mi nedošla: vyměnil jsem napájecí adaptér.
Rozhodně nepoužívejte ty levné čínské shity. Stačí si změřit, jaký proud vám to dává. Originální adapter k mobilu je v pořádku – dává 0,5 A (i víc). Ale ty levné šmejdy dávají třeba jen 200 mA – a to je prostě málo.
Koupil jsem si USB měřák na eBay – jo, taky čínský šmejd, ale měří dobře 🙂
A díky němu jsem mohl proměřit, kolik má dává adaptér a s jakým konkrétním USB kabelem (jo, nejčastější příčina je vždycky blbý kabel).
Rozhodně se to vyplatí vyzkoušet, protože laborováním s OpenELECem jsem strávil desítky hodin – zbytečně.

Hodně zdaru!

Zanechat komentář

Váš komentář